Osteoporoza to choroba dotykająca szczególnie starsze kobiety, która powoduje uszkodzenie kości. Jej zapobieganie polega na stosowaniu odpowiedniej diety i ćwiczeń, ale czego najlepiej unikać aby zmniejszyć szansę na wystąpienie choroby? Tego dowiecie się poniżej.
Czego unikać aby wzmocnić kości w osteoporozie
Sól: Im więcej soli, tym bardziej twoje ciało pozbywa się wapnia i tym mniej jest go dla kości. Chleb, sery, chipsy i niektóre rodzaje gotowych, przetworzonych dań mają najwięcej soli. Poza tym, sól podwyższa ciśnienie i ogólnie nie jest dobra dla organizmu, a więc najlepiej ściąć jej spożywanie do zalecanej ilości 2300 miligramów dziennie.
Spedzanie za dużo czasu przed telewizorem: Każdy lubi dobry film albo serial. Ale problem ze spędzaniem zbyt dużych ilości zasu przed telewizorem jest taki, że ruszamy się zbyt mało. To z kolei osłabia kości i jest przyczyną osteoporozy. Ćwiczenia sprawiają, że kości stają się mocniejsze. A więc warto się trochę poruszać, co jest dobre zresztą dla ogólnego stanu zdrowia.
Godziny na rowerze: Choć może nie wydawać się to aż tak oczywiste, to spędzanie zbyt dużo czasu na rowerze nie jest dobre dla zdrowia. Twoje kości nie lubią długiej jazdy na rowerze i nie zwiększa to ich gęstości – inaczej niż biegi i spacery. Jeśli jesteś zapalonym rowerzystą, warto dodać inne ćwiczenia, takie jak bieg czy pływanie, które dobrze wpływa na zdrowie mięśni i kości.
Zbyt wiele alkoholu: Jeśli lubisz rozerwać się drinkiem w weekend, pamiętaj aby nie nadużywać alkoholu. Nie tylko wpływa on niekorzystnie na cały organizm, ale w przypadku osteoporozy zmniejsza wchłaniania wapna.
Za dużo słodkich napojów: Za dużo słodzonej coli i innych owocowych napojów nie tylko przyczynia się do powstania cukrzycy, lecz również szkodzi na kości. Niektóre badania wskazują także, że kofeina i fosfor jakie znajdują się w coli także szkodzą na kości. Najlepiej zamienić napoje na neutralną dla organizmu wodę, ale pić soki owocowe. Zbyt wiele kawy także utrudnia wchłanianie wapnia, a więc warto ograniczyć się do jednej filiżanki dziennie z rana.
Papierosy: Ten niezbyt dobry nałóg szkodzi na cały organizm i nikogo zapewne nie trzeba przekonywać, że warto rzucić palenie. Gdy regularnie wdychasz dym tytoniowy, twoje ciało nie może łatwo odbudować tkanki kostnej. A im dłużej palisz, tym efekt jest gorszy. Palacze mają większe szanse na złamanie kości, które zrastają się u nich dłużej. A jeśli rzucisz palenie, zmniejszasz to ryzyko i zwiększysz zdrowie kości, choć oczyszczenie organizmu z trujących substancji zawartych w papierosach może trwać kilka lat.
Niektóre leki szkodzą na kości: Niektóre leki, szczególnie te które przyjmujesz przez dłuższy czas, mogą mieć negatywny wpływ na twoje kości. Leki przeciwpadaczkowe i glukokortykoidy, takie jak kortyzon mogą prowadzić do utraty masy kości. Te rodzaje leków przyjmuje się w chorobach takich jak reumatyczne zapalenie stawów, astma i choroba Crohna.
Niedowaga: Niska masa ciała, wynoszący BMI na poziomie 18.5, oznacza też cieńsze kości i większą szansę na złamania. Warto zwiększyć ilość wapnia w diecie oraz ćwiczyć dla rozbudowy kości. Jeśli nie jesteście pewni powodu niedowagi, warto skonsultować się z lekarzem który zbada przyczynę.
Uważaj na upadki: Jeśli upadniesz i złamiesz sobie rękę w dzieciństwie, szybko się zagoi. Ale z wiekiem zmniejsza się odporność kości i należy uważać na upadki. Schodząc po schodach zawsze warto trzymać się poręczy, a w domu (szczególnie w łazience w której jest ślisko) możesz zamontować specjalne uchwyty które pozwolą ci na utrzymanie równowagi. Zadbaj też o to, aby na podłodze nie leżały żadne graty o które możesz się przewrócić, a mocno zmniejszysz szansę na groźny upadek.