Miłorząb japoński, czyli Gingko Biloba
Wyciąg z Miłorzębu od zawsze prowokował naukowców do badań nad jego składem, ze względu na liczne dobroczynne właściwości jakie posiada ta orientalna, choć rosnąca i w naszym klimacie roślina. Posiada on wielostopniowe działanie, oddziałujące na różne procesy oraz mechanizmy zdrowotne. Praktycznie w każdym rozwiniętym kraju wytwarza się leki pochodzenia roślinnego, których bazą jest to ziele, na przykład w Japonii, Niemczech, a także w Polsce. Wyciąg z Ginko Biloba zawiera flawonoidy i terpeny, zdrowotnie oddziałujące na organizm i mające bogate działanie antyoksydacyjne, czyli przeciwutleniające.
Terpeny stanowią aż 6% składu ekstraktu i mają unikatową budowę, znakomicie opisaną przez japońskich badaczy. Typowy wyciąg z miłorzębu zawiera też aż 24% flawonoidów. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, flawonoidy przerywają reakcję łańcuchową utleniania tłuszczy przez wolne rodniki. Najmocniejsze działanie to zioło wywiera na układ krwionośny – naczyniowy, rozszerzając naczynia, hamując przepuszczalność naczyń włosowatych – a więc zwiększając odporność i potencjalnie zmniejszając krwawienia. Hamuje on także agregację płytek krwi poprzez wpływ na błonę komórkową. Obecnie, miłorząb znajduje skuteczne zastosowanie w następujących dziedzinach medycyny:
Psychiatria i neurologia: Stosuje się go w leczeniu demencji starczej, choroby Alzheimera, w stanach depresji, w stanach ubytków intelektualnych u osób w podeszłym wieku. Działa także przeciwobrzękowo, więc może być stosowany po wylewie i po wstrząsach mózgu. W niemieckich badaniach udowodniono, że przyjmowanie Ginko Biloba przez osoby z chorobą Alzheimera i demencją wieloczynnościową pomogło w poprawie koncentracji, zdolności zapamiętywania oraz szybkości reakcji motorycznej, czyli ruchowej.
Choroby wewnętrzne: w arteriopatii naczyń nóg, także na tle cukrzycowym, w leczeniu łamliwości naczyń włosowatych, stanach zakrzepowo-zatorowych. Wyciąg z Ginkgo Biloba jest dobrze tolerowany przez organizm i można go przyjmować w dużych dawkach, lecz należy zwrócić uwagę na interakcję z innymi lekami i przed przyjmowaniem skonsultować to z lekarzem.