Wpływ diety na nadciśnienie
Co to jest ciśnienie krwi
Jedną z pierwszych rzeczy, jaką zaleci lekarz stwierdzając u pacjenta nadciśnienie, to zmiana diety. Pacjenci mogą regulować ciśnienie krwi za pomocą zdrowej diety, choć wielu z nich nie wie, po co miałoby to robić. Czasem ten brak wiedzy można tłumaczyć również brakiem motywacji do wprowadzenia koniecznych zmian w nawykach żywieniowych.
Ciśnienie krwi jest miarą siły krwi w organizmie. Krew krążąc w organizmie, napiera na na ściany naczyń krwionośnych. Kiedy ciśnienie jest zbyt wysokie, siła nacisku oddziałuje nie tylko na naczynia krwionośne, ale również na główne arterie i serce. Nadciśnienie można leczyć poprzez zmiany w diecie, ograniczając niezdrowe pokarmy.
Wpływ soli na ciśnienie krwi
Głównym winowajcą zwiększającym ciśnienie krwi jest sól. Pokarmy, które są bogate w sól są również bogate w sód. Kiedy spożywamy za dużo sodu, wówczas organizm wie, że musi wypłukać trochę tego minerału i dlatego zatrzymuje wodę w środku. U pacjentów cierpiących na nadciśnienie tendencja do gromadzenia wody w organizmie może nawet wzrosnąć. Ograniczenie spożycia soli i sodu pomaga ciału pozbyć się zgromadzonej wody, a to pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
Wpływ tłuszczu i kalorii na ciśnienie krwi
Zdrowa dla serca dieta to jednocześnie dieta uboga w tłuszcz i niskokaloryczna. Tłuszcz nie wpływa bezpośrednio na ciśnienie krwi, ale już pośrednio jak najbardziej. Dieta bogata w tłuszcze, wysokokaloryczna (np. fast food) prowadzi w konsekwencji do przybierania na wadze. Z kolei nadwaga jest czynnikiem ryzyka powstawania nadciśnienia tętniczego. Ciśnienie krwi będzie rosnąć i spadać razem z naszą wagą i ilością spożywanych tłuszczów i słodyczy. Badania wykazały, że utrata nawet 10 kilogramów skutecznie obniża ciśnienie krwi u osób, u których zdiagnozowano nadciśnienie.
Inne pokarmy mające wpływ na nadciśnienie
Alkohol i kofeina również wpływają na ciśnienie krwi. Zwiększone spożycie alkoholu powoduje, że rośnie również ciśnienie krwi. Osoby starające się obniżyć ciśnienie, powinny ograniczać również spożywanie napojów alkoholowych. Warto zwrócić uwagę, że alkohol to dużo tzw. pustych kalorii, od których zwiększa się masa ciała.
Kofeina powoduje wzrost ciśnienia krwi nawet u osób, które nie mają problemów z nadciśnieniem. Taki nagły skok ciśnienia może być niebezpieczny dla tych, którzy rzadko piją kawę i na co dzień przyjmują małe ilości kofeiny. Osoby te powinny także uważać na napoje energetyczne, posiadające zwiększoną dawkę kofeiny.
Napoje bezalkoholowe wydają się również być niebezpiecznym źródłem kofeiny dla osób zmagających się z nadciśnieniem, ale badania jeszcze tego nie potwierdziły dokładnie.
Przykłady artykułów żwynościowych, które obniżają ciśnienie:
- Brokuły
- Karczochy
- Kapusta
- Banany
- Jabłka
- Fasola
- Winogrona
- Zielona herbata
- Odtłuszczone mleko.