Nerki to kluczowy organ ludzkiego organizmu, bez których nie jest możliwa filtracja krwi i oczyszczanie ciała z toksyn. Współczesny tryb życia z którym związany jest stres, nieprawidłowa dieta i inne szkodliwe czynniki wpływa niekorzystnie na zdrowie nerek. Szczególnie osoby mające w przeszłości problemy zdrowotne związane z pracą nerek powinny zwrócić uwagę na zdrowie tego ważnego organu. Zobaczcie zatem porady, które pomogą wam w zachowaniu dobrego zdrowia.
Jak zachować zdrowie nerek
1. Nie nadużywaj leków
Leki które obciążają nerki to niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak Ibuprofen i wiele innych leków przeciwbólowych. Mogą one prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek w przypadku zażycia ich zbyt dużej ilości lub zażywania ich zbyt często – na przykład codziennie przez dłuższy okres. Choć takie leki dostępne są łatwo i bez recepty i można kupić je w osiedlowych sklepach, czy na stacjach benzynowych, dobrze jest zawsze skonsultować się z lekarzem, gdy przyjmujesz je często. Lekarz rodzinny może zlecić badanie krwi, które wykaże czy w krwioobiegu nie znajduje się zbyt wiele tych substancji z którymi nie radzą sobie łatwo nerki.
2. Ostrożnie z antybiotykami
Antybiotyki skutecznie pomagają na wiele dolegliwości, ale również mogą uszkodzić nerki jeśli stosujesz je zbyt często. To dlatego antybiotyki dostępne są na receptę. Nawet zdrowe osoby mogą doprowadzić do niewydolności nerek poprzez przyjmowanie zbyt dużej ilości antybiotyków. Szczególnie penicyliny, sulfonamidy i cefalosporyny są tu największym winowajcą.
3. Odżywiaj się zdrowo
Wysoko przetworzona żywność szkodzi nerkom. Przetwarzają one wszystko co jesz i pijesz w tym także niezdrowy cukier, tłuszcz i sól. Z czasem zła dieta prowadzi do nadwagi, cukrzycy i niewydolności nerek. Zdrowa dieta powinna zawierać wiele warzyw, owoców, pełnego ziarna, a mało przetworzonej żywności.
4. Uważaj na sól
Sól co do zasady jest szkodliwa w zbyt dużych ilościach. U niektórych osób podnosi ilość białka w moczu. To wpływa negatywnie na pracę nerek lub zwiększa istniejące dolegliwości związane z niewydolnością nerek. Zbyt duża ilość spożywanej soli powoduje także nadciśnienie, przyspieszające pojawienie się choroby nerek. Przede wszystkim jednak sól ułatwia tworzenie się kamieni nerkowych, które są bardzo bolesne i groźne dla zdrowia.
5. Pij dużo wody
Woda pomaga dostarczać składników odżywczych do nerek i pozwala na wydalanie przetworzonych składników jedzenia i picia jako mocz. Jeśli nie pijesz wystarczająco dużo, kanaliki w nerkach pełniące rolę filtrów mogą wytworzyć kamienie nerkowe i infekcje. Nawet nieduże odwodnienie może prowadzić do chorób nerek, jeśli często się powtarza. Zalecaną ilością wody są 2 litry dziennie, a w upałach albo przy wysiłku fizycznym powinno się pić nawet więcej.
6. Ćwiczenia pomagają na nerki
Tak jak zdrowa dieta, ćwiczenia pomagają w zapobieganiu cukrzycy, chorobom serca i nerek. Nie próbuj jednak intensywnie ćwiczyć, jeśli nie prowadzisz aktywnego trybu życia. Zbyt wiele ćwiczeń może także uszkodzić nerki, jeśli ćwiczysz bez przygotowania. Wystarczy nawet 30 minut dziennie przez 5 dni w tygodniu aby odczuć rezultaty. Zacznij mniej intensywnie na początek.
7. Badaj się
Najlepszy sposób na profilaktykę nerek to badania. Są one szczególnie ważne, jeśli w rodzinie masz historię chorób serca, nadciśnienia lub chorób nerek. W tych przypadkach lekarz rodzinny skieruje cię na badania. Najczęściej to tylko badanie krwi, które wykonuje się łatwo i szybko. Im szybciej rozpoznasz chorobę, tym łatwiej będzie ją leczyć.
8. Uważaj z alkoholem
Zdrowy człowiek może pozwolić sobie na piwo albo drinka od czasu do czasu. Ale częste picie lub wypijanie większych ilości alkoholu (już 2 piwa dziennie) może prowadzić do długoterminowych dolegliwości. Alkohol odwadnia, co utrudnia prawidłową pracę nerek. Prowadzi też do nadwagi, chorób wątroby, nadciśnienia i innych dolegliwości, które negatywnie wpływają na pracę tego organu. Choć niekiedy zaleca się picie piwa, to dotyczy to tylko pacjentów którzy mają niewielkie kamienie nerkowe. Istnieją lepsze sposoby aby się nawodnić!
9. Rzuć palenie
Palenie nie jest dobre i wszyscy o tym wiemy. Ma ono zły wpływ na cały organizm, ale wywołuje także raka nerek oraz pęcherza i uszkadza naczynia krwionośne, co zmniejsza wydajność nerek. Palenie ponadto obniża skuteczność leków na nadciśnienie, które z kolei jest jedną z głównych przyczyn chorób nerek.