Jeżeli cierpicie na sezonową alergię a czas pylenia traw i drzew jest dla was okresem testującym granice waszej cierpliwości, to z pewnością temat przeciwalergicznych kropli do oczu i leków przeciwhistaminowych nie jest wam obcy.
5 Rodzajów Kropli Do Oczu, Które Pomogą Na Alergię
W przypadku łagodnego przebiegu alergii ulgę przyniosą środki zaradcze dostępne bez recepty takie jak krople do oczu. Wybór preparatów oferowanych w aptekach jest naprawdę spory, dlatego przygotowaliśmy ten poradnik, który pomoże wam kupić dla siebie najlepsze krople.
Pamiętajcie jednak, że poniższy podział antyalergicznych kropli do oczu jest dosyć umowny, a to dlatego, że obecnie możemy kupić krople zawierające więcej niż jeden rodzaj leku i działające od razu na kilka objawów alergii.
-
Krople zmniejszające przekrwienie oczu
Przekrwione i czerwone spojówki to najczęstszy problem z jakim muszą poradzić sobie alergicy. Ale nie tylko. Zespół czerwonego oka może pojawić się również podczas przypadkowego wtarcia podrażniającego kremu czy mydła. Na szczęście na tę niedogodność możemy kupić krople zmniejszające przekrwienie. Działają one na zasadzie obkurczania naczyń krwionośnych. Ale uwaga, jeżeli stosuje się je zbyt długo, mogą pogorszyć problemy ze wzrokiem. Nie można ich stosować także w przypadku jaskry. Do najpopularniejszych marek dostępnych kropli na przekrwienie oczu należą Visine Classic oraz Starazolin. W składzie tych kropli znajdziemy substancję chlorowodorek tetryzoliny o działaniu obkurczającym i łagodzącym obrzęk.
2. Krople nawilżające typu sztuczne łzy
Nawilżające krople do oczu warto stosować regularnie, zwłaszcza jeżeli przebywamy w klimatyzowanym pomieszczeniu bądź spędzamy długie godziny przed komputerem. Sztuczne łzy przynoszą ulgę osobom cierpiącym na zespół suchego oka oraz alergikom. Farmaceuci polecają w tym przypadku krople mające w składzie hialuronian sodu (naturalny składnik ludzkich łez). Dodatkowym atutem będzie również, jeżeli krople mają właściwości smarujące np. Optive. Wówczas nie tylko wypłuczą alergeny z powierzchni gałki ocznej ale pozostawią na niej delikatny film ochronny. Jeżeli chcemy poczuć natychmiastową ulgę, to możemy spróbować przed użyciem włożyć krople do lodówki. Przy zakupie zawróćmy uwagę, żeby krople nie miały konserwantów, co jest ważne przy częstym ich stosowaniu. W aptece, drogerii czy sklepie z soczewkami możemy kupić popularne krople bez konserwantów np. Hyal-Drop, których cena wynosi około 18 złotych.
3. Krople do oczu przeciwhistaminowe
Pierwszą reakcję układu odpornościowego na kontakt z alergenem jest uwolnienie substancji zwanych histaminami. To właśnie one powodują typowe objawy alergiczne, takie jak zapalenie spojówek czy wyciek z nosa. Krople do oczu zawierające leki przeciwhistaminowe (na przykład azelastynę) hamują działanie histaminy i pomagają ograniczyć obrzęk oczu, swędzenie oraz pieczenie. W aptece kupimy popularne krople np. Allergodil czy Polcrom. Po podaniu do worka spojówkowego działanie kropli odczujemy przez kilka godzin, następnie czynność trzeba powtórzyć.
4. Krople przeciwzapalne na alergię
Niesteroidowe przeciwzapalne krople do oczu działają silniej niż leki przeciwhistaminowe i są sprzedawane na receptę. Można je podawać przez krótki czas i tylko pod kontrolą lekarza okulisty. Leczą świąd i stany zapalne wywołane chorobami oczu o podłożu alergicznym. Zazwyczaj stosują je pacjenci z ciężkimi przypadkami alergii, kiedy inne standardowe metody leczenia zawodzą.
5. Stabilizatory komórek tucznych
Stabilizatory komórek tucznych dotyczą grupy kropli do oczu, które zapobiegają objawom alergii jeszcze przed ich wystąpieniem. Należą do najnowocześniejszych kropli blokujących wydzielanie histaminy oraz innych substancji wytwarzanych przez organizm na reakcję alergiczną. Są to krople, które można stosować przez wiele miesięcy a ryzyko skutków ubocznych jest stosunkowo niewielkie. Przykładem takim kropli antyalergicznych jest Zabak z ketotifenem.